Language
Avaleht Kodanikule Ettevõtjale Külalisele Kontaktid Sisukord
Kuressaare
Linna tutvustus
Linnavolikogu KONTAKT
Linnavalitsus KONTAKT
Viimati lisatud
Ettepanekud
Kuressaare Sõnumid
Operatiivnumbrid
Teenused
Pildigaleriid
Linn tunnustab
Vabad töökohad
Kaardid
Sümboolika
Linna valimiskomisjon
Saaremaa valla valimiskomisjon
Arveldusarved
Dokumentide blanketid
Õigusaktid
Dokumendiregister
spacer
spacer

Esita oma ettepanek kaasava eelarve kasutamiseks

spacer
spacer

Alates 3. aprillist ootab Kuressaare linnavalitsus ettepanekuid, kuidas linna eelarvest 50 000 euroga midagi linnapildis muuta. Käes on kaasava eelarve ettepanekute esitamise aeg, mis kestab 30. aprillini. Sel perioodil saab igaüks, keda huvitab Kuressaare linna käekäik, teha oma ettepaneku. Kuressaare on kaasavat eelarvet rakendanud juba 2014. aastast, seega on sel aastal Kuressaare kaasava eelarve neljas aasta. Möödunud aastal ehitati kaasava eelarve abil KG mänguväljak, discgolfi park Musumännikusse ja treeningväljak koertele ning osteti vaip väikestele võimlejatele. Varasemalt on korda tehtud lasteaialaste mänguplats ja koolilaste jalgpalliväljak (2015), paranenud on turu väljanägemine ja laste purjetamisvõimalused (2014).

Linnakodanike kaasamine eelarveprotsessi tähendab seda, et teatud summa osas saavad sõna­ ja otsustusõiguse linnakodanikud otse: teevad eelarvesse ettepanekuid ja hääletavad selle poolt, mida neist parimaks peavad. Seega saab Kuressaarest hooliv inimene, asugu ta Kuressaares või kaugemal, teha ettepanekuid, kuidas kõige paremini 50 000 euro piires linna arendada. Oluline on, et kasu tuleb lõppkokkuvõttes suurele inimeste hulgale Kuressaares. Ettepaneku esitajal tuleb läbi mõelda ja kirja panna järgmised põhiaspektid: miks seda linnal vaja on, kellele see kasu toob, kes selle ellu viib (kas linn või muu juriidiline või füüsiline isik) ning lisada hinnanguline maksumus.

Otsustav etapp on linnakodanike hääletus, kus selguvad ettepanekud, mis 12 kuu jooksul ellu viia. Hääletusõigus on Kuressaarde registreeritud elanikel (al 16. a), sest jagamisele läheb Kuressaare maksumaksjate raha.
Hääletamine toimub keskkonnas VOLIS, kuhu saab sisse logida ID-kaardi või Mobiil-ID-ga.

Mis on sel aastal teisiti?
2017. aasta tõi ka mõned muudatused reeglitesse. Erinevalt varasemast on sel korral määratud ära minimaalne ja maksimaalne summa, ehk et vastavalt 1000 ja 25 000 eurot. See on selleks hea, et ettepanekud oleksid kaalukamad, rohkem läbi mõeldud ja paremini lahti kirjutatud. Maksimumsumma annab aga ideaalis võimalusele kahele väga heale ettepanekule. Vaadates varasemate aastate ettepanekuid, siis on siiski pigem tõenäoline, et hääletusvoorust väljub võitjana rohkem ettepanekuid.

Sel aastal on ära määratud ettepanekute andmise korras ka see, et hääl tuleb anda kahele ideele. See tähendab, et hääletades võiks olla kursis kõigi esitatud ideedega. Hääletamine toimub taas reaalajas.

Ühe olulise muudatusena on sel aastal välistatud Kuressaare linnavalitsuse hallatavate asutuste (sh sihtasutuste ja äriühingute) investeerimisettepanekud. Linna oma asutused võivad teha investeerimisettepanekuid otse linnavalitsusele ka eelarve planeerimisel või kogu aasta vältel. Samas ei ole keelatud hallatavate asutuste poolt loodavad põnevad üritused. Juba näiteks miinimumsumma, 1000 euro eest saaks nii mõnegi põneva ürituse korraldada linna lastele. Oluline on silmas pidada, et üritus peab olema suunatud linnarahvale, mitte kitsale sihtrühmale. Vähemalt peab olema võimalus kõigil sellest osa saada.
Investeerimisettepanekuid võivad aga teha teised kodanikuühendused, sest häid mõtteid sünnib ikka seal, kus kokku tullakse ühiste kavatsuste ja sihtide nimel. Nii toetab Kuressaare linnavalitsus nende teostamist läbi kaasava eelarve.

KKK

Ajakava:
03.-30.04.2017 ettepanekute esitamine
02.-14.05.2017 ettepanekute korrastamine, ekspertide poolt kommenteerimine
15.-28.05.2017 hääletamine
29.05.2017 tulemuste avalikustamine

Käthe Pihlak 
koostööprojektide koordinaator
 


     Viimati muudetud: 13:39 06.04.2017
spacer
spacer
spacer